BIBLIOTEKI CYFROWE
Instytucje takie jak biblioteki, archiwa czy muzea udostępniają swoje zbiory w postaci cyfrowej, uprzednio je digitalizując.
Czynią to poprzez serwisy zwane bibliotekami, archiwami czy muzeami cyfrowymi.
Jedną z najbardziej kompletnych list tego typu serwisów można znaleźć na stronach FBC.
Użytkownicy - internauci - mogą korzystać ze zbiorów udostępnianych bezpośrednio przez te instytucje w poszczególnych bibliotekach cyfrowych.
Gdy jednak zachodzi potrzeba znalezienia konkretnego obiektu czy też obiektów powiązanych z jakimś tematem, osobą czy miejscem, duża liczba bibliotek cyfrowych staje się problemem.
Użytkownicy mogą korzystać z wyszukiwarek ogólnego przeznaczenia, takich jak Google, jednak wtedy trudno jest potwierdzić wiarygodność wielu z otrzymanych wyników, a strony wartościowe mogą umknąć wśród przypadkowych.
Polskie
Wybrane zasoby Wirtualnej Biblioteki Nauki tworzone przez ICM (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego)
Dostępne bazy ze strony ICM : Elsevier, Springer i Web of Knowledge
Dostęp do zasobów jest możliwy z komputerów znajdujących się w Bibliotece PWSZ oraz z komputerów zarejestrowanych w sieci uczelni.
Serwis oferuje dostęp do pełnych tekstów oraz spisów treści i abstraktów zagranicznych czasopism, także naukowych obejmujących szeroki zakres dziedzinowy: nauki ścisłe, humanistyczne, społeczne, psychologię, religię, teologię, edukację, nauki ekonomiczne, biznes, informatykę, technikę, biologię, chemię, fizykę, nauki medyczne i wiele innych.
Dostęp do zasobów tylko z komputerów uczelnianych
Korzystając z zamieszczonej na stronie wyszukiwarki, przeszukujemy zasoby 60 bibliotek cyfrowych tworzonych przez biblioteki, uczelnie archiwa, muzea i ośrodki badawcze.:
Opolska Biblioteka Cyfrowa (OBC) gromadzi i udostępnia dziedzictwo kulturowe Śląska głównie Opolskiego (książki, czasopisma, dokumenty życia społecznego), zabytki kultury narodowej pochodzące ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz inne publikacje ze zbiorów WBP w Opolu. Liczba publikacji w kolekcji: 1283
Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona
Udostępnia najważniejsze wydania tekstów literackich i naukowych, dokumentów historycznych, czasopisma, grafikę, nuty oraz mapy, których oryginały znajdują się w Bibliotece Narodowej.
Składa się z kolekcji tematycznych:
- Czasopisma Polski międzywojennej
- Kochanowski
- Literatura dla dzieci i młodzieży
- Mickiewicz
- Norwid
- Pierwodruki literatury polskiej
- Powstanie styczniowe
- Skarby Biblioteki Narodowej
- Słowacki
- Wydawnictwa konspiracyjne
Gromadzi i udostępnia różnorodne publikacje w języku polskim
Celem portalu jest prezentacja europejskiego dziedzictwa kulturowego i ułatwienie dostępu do zasobów bibliotek.
Daje możliwość zintegrowanego przeszukiwania katalogów 45 bibliotek narodowych Europy oraz cyfrowych publikacji książek, czasopism, zbiorów graficznych i audiowizualnych.
Zawiera zbiór utworów i dzieł pisarzy, poetów, filozofów w językach oryginalnych. (html).
Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa
Pozwala dotrzeć do najstarszych zabytków piśmiennictwa polskiego, skorzystać z biblioteki skryptów i podręczników, obejrzeć wystawy unikalnych zbiorów z kolekcji wielkopolskich bibliotek.
-
Cyfrowa kolekcja współczesnych książek naukowych - przede wszystkim tych, do których dostęp jest utrudniony, np. przez brak dostępności na rynku w formie drukowanej.
-
Zbiór darmowych e-booków dostępnych w sklepie internetowym cyfrowaszafa.pl; znajdziemy tam książki należące do klasyki literatury polskiej i światowej.
-
Lista darmowych polskich e-booków dostępnych w serwisie Feedbooks.com; w serwisie publikowana jest nowa literatura, umieszczana tam przez autorów książek.
-
Baza zawiera informacje oraz linki do ok. 2600 tytułów polskich czasopism elektronicznych.
Są to zarówno czasopisma z nieograniczonym dostępem do pełnych tekstów, jak również czasopisma, które udostępniają na swych stronach WWW spisy treści lub/i abstrakty.
Bazę tworzą pracownicy Uniwersytetu Śląskiego: Aneta Drabek i Arkadiusz Pulikowski.
Udostępnia zbiór 2280 tytułów czasopism publikowanych przez różne wydawnictwa uczelniane i towarzystwa naukowe (w tym z zakresu nauk technicznych i ścisłych).
Aktualnie w 649 z tych czasopism możliwe jest przeszukiwanie zasobów na poziomie artykułu.
-
Serwis zapewnia otwarty dostęp do pełnych tekstów.
-
Tematyka: architektura i sztuka, biznes i ekonomia, chemia, fizyka, inżynieria materiałów, matematyka i statystyka, nauki o żywności, nauki społeczne, środowisko, technika i technologia
Zagraniczne
-
W serwisie publikowana jest nowa literatura, umieszczana tam przez autorów książek.
Wiele z nich jest publikowanych za darmo.
-
Jedna z największych kolekcji e-książek oraz innych cyfrowych materiałów pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów i innych.
Wśród zasobów można znaleźć między innymi pamiętniki, czasopisma, listy i książki z całej Europy.
-
Pierwszy w Internecie zbiór darmowych, pełnych e-booków.
Znajdują się tu książki nieobjęte prawami autorskimi, a także materiały, których autorzy wyrazili zgodę na publikację.
-
Projekt firmy Google, skupiający się na gromadzeniu książek i czasopism w formie cyfrowej.
Na stronie znajduje się wygodny czytnik, umożliwiający przeglądanie książek w przeglądarce.
Niektóre materiały dostępne są do ściągnięcia w formie pliku PDF.
-
Internetowy katalog książek oraz e-książek.
Strona zawiera informacje o ich lokalizacji w bibliotekach (głównie amerykańskich), a oprócz tego umożliwia przeglądanie, pobieranie i czytanie ebooków.
-
Bardzo prosty czytnik plików ePUB on-line: http://magicscroll.net (nie wymaga instalacji)
-
Do odczytywania plików DjVu można pobrać program lub wtyczkę ze strony: http://djvu.pl
-
Electronische ZeitschriftenBibliothek (EZB) - Biblioteka Czasopism Elektronicznych
-
"LISTA REGENSBURGSKA" -gromadzi interdyscyplinarne e-czasopisma naukowe.
-
Informacja o tym, czy użytkownik może uzyskać wersję pełnotekstową dokumentu wzorowana jest na systemie świateł drogowych.
-
Zielone światło oznacza czasopisma darmowe.
Artykuły z tych czasopism dostępne są w wersji pełnotekstowej.
Żółte światło dotyczy tych czasopism, na które licencje biblioteka posiada.
-
Czerwone światło oznacza czasopisma, na które nie wykupiono subskrypcji. W tym przypadku można jedynie zobaczyć spis treści, czasami także abstrakty